Ciekawostki o Parku Narodowym Gór Stołowych

Ciekawostki o Parku Narodowym Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych to jedno z najpiękniejszych i najbardziej unikatowych miejsc w Polsce. Znajduje się w województwie dolnośląskim i zajmuje powierzchnię 63,39 km². Charakterystyczną cechą parku są góry stołowe, czyli formacje skalne o płaskich wierzchołkach. Jest to idealne miejsce dla miłośników turystyki, wspinaczki oraz krajobrazów, a poniżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów na temat tego pięknego parku narodowego.

Pochodzenie gór stołowych

Góry stołowe powstały około 70 milionów lat temu w wyniku ruchów tektonicznych. Początkowo były one poziome, ale w wyniku erozji terenu i wietrzenia skal, powstały charakterystyczne formacje skalne o płaskich wierzchołkach, które znamy dzisiaj.

Ciekawe formacje skalne

W Parku Narodowym Gór Stołowych znajduje się wiele ciekawych formacji skalnych. Jedną z najbardziej znanych jest Błędne Skały, które składają się z labiryntu kamieni o różnych kształtach i rozmiarach. Inne ciekawe formacje to np. Szczeliniec Wielki, Karłów Kamień, Skalne Grzyby, Głazy Białe i wiele innych.

Zwierzęta zamieszkujące park

W Parku Narodowym Gór Stołowych można spotkać wiele interesujących zwierząt. Najbardziej charakterystycznym gatunkiem jest kozica, która doskonale radzi sobie w skalistym terenie. Ponadto w parku żyją także jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, kuny i liczne gatunki ptaków, takie jak orły, sowy czy dzięcioły.

Historia parku narodowego

Decyzja o utworzeniu Parku Narodowego Gór Stołowych zapadła w 1993 roku. Park został utworzony w celu ochrony unikalnego krajobrazu, flory i fauny oraz zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. W 2016 roku Park Narodowy Gór Stołowych został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też:  Ciekawostki o Muchach

Atrakcje turystyczne w parku

Park Narodowy Gór Stołowych oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających. Najpopularniejsze z nich to wspinaczka skalna, turystyka piesza, jazda na rowerze oraz zwiedzanie. Warto jednak pamiętać, że Park Narodowy Gór Stołowych to także unikalna fauna i flora, którą można podziwiać podczas spacerów po parku. Na terenie parku znajduje się wiele cennych gatunków roślin, w tym m.in. różne gatunki storczyków, kruszczyki czy goryczki.

Czy Park Narodowy Gór Stołowych oferuje szlaki turystyczne?

Tak, w Parku Narodowym Gór Stołowych znajduje się wiele szlaków turystycznych, zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Warto wcześniej zaplanować swoją trasę, aby móc zobaczyć jak najwięcej z uroków parku.

Czy w Parku Narodowym Gór Stołowych można rozbijać namioty?

Nie, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych nie ma wyznaczonych miejsc do kempingu ani możliwości rozstawienia namiotu. Można jednak skorzystać z usług pobliskich pensjonatów czy kwater prywatnych.

Czy w Parku Narodowym Gór Stołowych można wędrować z psem?

Tak, na terenie parku można wędrować z psem, ale trzeba pamiętać, że należy go trzymać na smyczy. Istnieją jednak miejsca, gdzie zwierzęta nie są dopuszczane, takie jak obszary objęte ochroną ścisłą.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też