Ciekawostki o pizzy

Ciekawostki o pizzy

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Wiele osób uwielbia ją za jej smak, prostotę przygotowania oraz różnorodność składników. Jednak czy wiesz, że pizza ma wiele ciekawych faktów i historii? W tym artykule postaramy się przybliżyć najciekawsze ciekawostki o pizzy.

Pochodzenie pizzy

Pizza, jaką znamy dzisiaj, pochodzi z Neapolu we Włoszech. Według legendy, pierwsza pizza została stworzona w 1889 roku przez neapolitańskiego piekarza, Raffaele Esposito, dla królowej Włoch, Margherity Savoy. Piekarz nazwał pizzę na cześć królowej, używając kolorów flagi włoskiej do skomponowania składników – pomidorów, sera mozzarella i bazylii.

Pizza na całym świecie

Pizza stała się popularna na całym świecie i wiele krajów ma swoje wersje tego dania. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejszą pizzą jest pepperoni, w Japonii najczęściej zamawia się pizzę z małżami, a w Indiach z dodatkiem masala. W Polsce popularne są m.in. pizze z pieczarkami, szynką, kukurydzą i papryką.

Największa pizza na świecie

Według Księgi Rekordów Guinnessa największa pizza na świecie ważyła ponad 26 883 funtów i została przygotowana w Norwegii w 2017 roku. Pizza miała ponad 100 metrów długości i została przygotowana przez 12 kucharzy.

Najdroższa pizza na świecie

Najdroższa pizza na świecie została przygotowana w Luksusowym Hoteu Margo w Vancouver w Kanadzie. Cena pizzy wynosiła 4500 dolarów kanadyjskich, a składniki obejmowały homary, kawior, krewetki, a także złoto jadalne.

Pizza a zdrowie

Wiele osób uważa, że pizza nie jest zdrowa ze względu na dużą ilość kalorii i tłuszczów. Jednakże pizza może być zdrowa, jeśli użyjemy odpowiednich składników i przygotujemy ją w sposób zdrowy. Na przykład pizza z dodatkiem warzyw i bez sera może być wspaniałym źródłem błonnika i witamin. Ponadto, badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą pizzę regularnie, mają tendencję do jedzenia więcej warzyw i owoców niż ci, którzy nie jedzą pizzy.

Zobacz też:  Ciekawostki o zakonie jezuitów

Popularne dodatki do pizzy

Istnieje wiele różnych składników, które można dodać do pizzy, ale niektóre z nich są bardziej popularne niż inne. Według badań, najczęściej zamawianymi składnikami są: ser, pepperoni, pieczarki, szynka, cebula, papryka, oliwki i ananas (choć dodatek ananasa do pizzy budzi wiele kontrowersji).

Pizza na wynos

Pizza na wynos stała się bardzo popularna, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza pizzeria, która oferowała pizzę na wynos, została założona w 1955 roku w amerykańskim mieście Ypsilanti w stanie Michigan. Obecnie pizza na wynos jest dostępna praktycznie w każdej pizzerii na świecie.

Technika jedzenia pizzy

Istnieją różne sposoby jedzenia pizzy. Niektórzy ludzie lubią ją kroić na kawałki, inni wolą złożyć ją na pół i jeść jak kanapkę. W Neapolu, miejscu narodzin pizzy, tradycyjnie jedzą ją na cienkim papierze w kształcie trójkąta, z zewnątrz do wewnątrz. Ta technika pozwala zachować równowagę składników i uniknąć rozlania się sosu pomidorowego.

FAQs

Czy pizza jest zdrowa?

Wszystko zależy od składników i sposobu przygotowania. Pizza może być zdrowa, jeśli jest przygotowana z odpowiednimi składnikami, takimi jak warzywa i pełnoziarnista mąka.

Skąd pochodzi pizza?

Pizza pochodzi z Neapolu we Włoszech.

Jakie są najpopularniejsze składniki pizzy?

Najczęściej zamawianymi składnikami pizzy są: ser, pepperoni, pieczarki, szynka, cebula, papryka, oliwki i ananas.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też