Ciekawostki o pałacu w Kozłówce

Ciekawostki o pałacu w Kozłówce

Pałac w Kozłówce to jeden z najpiękniejszych zabytków na Lubelszczyźnie. Został wzniesiony na początku XVIII wieku przez Jana Tarłę, kasztelana wojnickiego. Pałac przeszedł przez wiele rąk i dzisiaj jest jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Jest to miejsce, które warto odwiedzić zarówno dla miłośników historii, jak i architektury.

Historia pałacu

Pałac w Kozłówce został wzniesiony w latach 1720-1745 przez Jana Tarłę, kasztelana wojnickiego. Budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Józefa Fontanę. W kolejnych latach pałac przechodził przez różnych właścicieli, aż w 1881 roku został kupiony przez księcia Zdzisława Lubomirskiego.

W czasie II wojny światowej pałac został zdewastowany przez Niemców, a po wojnie stał się własnością Skarbu Państwa. W 1965 roku rozpoczęto prace nad jego renowacją, a w 1975 roku otwarto w nim Muzeum Zamoyskich.

Architektura pałacu

Pałac w Kozłówce to przykład barokowej architektury, która jest charakterystyczna dla XVIII wieku. Budynek ma trzy kondygnacje i jest przykryty mansardowym dachem. Fasada pałacu jest ozdobiona rzeźbami, a całość jest uzupełniona przez piękny ogród.

Zbiory muzealne

Pałac w Kozłówce jest dzisiaj muzeum, w którym znajduje się wiele cennych dzieł sztuki. Wśród zbiorów muzealnych można zobaczyć m.in. meble, obrazy, rzeźby, porcelanę oraz zegary. Najważniejszą częścią kolekcji są obrazy, wśród których znajdują się dzieła takich artystów jak Rembrandt, Jan Lievens czy Jacques-Louis David.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Pałac w Kozłówce jest otwarty codziennie od 9:00 do 17:00. Bilety normalne kosztują 18 zł, a ulgowe 12 zł.

Zobacz też:  Ciekawostki o wodzie prezentacja

Jak dojechać do pałacu w Kozłówce?

Pałac w Kozłówce znajduje się w województwie lubelskim, około 20 km od Lubartowa. Najlepiej dojechać tam samochodem, jednak warto pamiętać, że w okolicy kursują także autobusy i pociągi. Jeśli ktoś zdecyduje się na transport publiczny, najlepiej sprawdzić rozkłady jazdy wcześniej.

Czy pałac w Kozłówce jest dostępny dla osób niepełnosprawnych?

Niestety, pałac w Kozłówce nie jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie brak jest windy, a niektóre pomieszczenia znajdują się na wyższych piętrach, do których prowadzą schody.

Czy w pałacu w Kozłówce odbywają się wycieczki?

Tak, w pałacu w Kozłówce organizowane są regularne wycieczki z przewodnikiem. Dzięki nim można poznać historię i ciekawostki związane z tym wyjątkowym zabytkiem.

Czy w okolicy pałacu w Kozłówce są miejsca noclegowe?

Tak, w okolicy pałacu w Kozłówce znajduje się wiele miejsc noclegowych, takich jak hotele, pensjonaty czy agroturystyki. Najbliższe noclegi można znaleźć w Lubartowie lub innych pobliskich miastach.

Czy zwiedzanie pałacu w Kozłówce jest płatne?

Tak, zwiedzanie pałacu w Kozłówce jest płatne. Bilet normalny kosztuje 25 zł, natomiast ulgowy 20 zł. Istnieje także możliwość kupienia biletu rodzinnego, który uprawnia do wejścia dwóch dorosłych i dwójki dzieci do lat 16 za 60 zł.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też