Ciekawostki o Pablo Escobar

Ciekawostki o Pablo Escobar

Pablo Escobar to z pewnością postać, która na zawsze zapisała się w historii kryminalnej. Był on jednym z najpotężniejszych bossów narkotykowych na świecie i prowadził nielegalny biznes wart setki milionów dolarów. Jego historia inspiruje do dziś twórców filmów i seriali, a wiele faktów z jego życia wciąż pozostaje zagadką. W niniejszym artykule przedstawimy ciekawostki na temat Pablo Escobara, które warto poznać.

Nieprzeciętna fortuna

Według magazynu Forbes, Pablo Escobar był w 1989 roku siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego szacowana wartość wynosiła wówczas około 3 miliardów dolarów. Escobar zarabiał ogromne pieniądze na handlu kokainą, kontrolując ponad 80% światowego rynku. Według niektórych źródeł, jego tygodniowy przychód wynosił nawet 420 milionów dolarów.

Przydomowe zoo

Escobar miał w swojej posiadłości wiele zwierząt egzotycznych, w tym hipopotamy, słonie, zebry i żyrafy. Wszystkie te zwierzęta trzymane były na jego terenie, który był ogrodzony i strzeżony przez uzbrojonych ludzi. Kiedy Escobar musiał uciekać przed władzami, zwierzęta pozostały na terenie posiadłości i musiały być zabite, ponieważ nie było dla nich odpowiedniego schronienia i opieki.

Ucieczka z więzienia

W 1992 roku Pablo Escobar uciekł z jednego z więzień w Kolumbii. Wiadomo, że podczas ucieczki korzystał z pomocy swoich ludzi, którzy zorganizowali mu ucieczkę. Escobar zdołał uniknąć aresztowania przez ponad rok, ale w końcu został schwytany przez policję i zginął w strzelaninie w 1993 roku.

Popularność wśród ubogich

Pablo Escobar cieszył się dużą popularnością wśród ubogiej części społeczeństwa Kolumbii, która uważała go za swojego patrona. Escobar w zamian za poparcie oferował pomoc finansową i socjalną. Według niektórych źródeł, Escobar rozdawał pieniądze ubogim na ulicy, a nawet finansował budowę szkół i kościołów. Jednak jego działania nie były pozbawione przemocowej wymowy, gdyż Escobar był znanym zbrodniarzem i oskarżonym o liczne przestępstwa.

Zobacz też:  Ciekawostki o Szopenie

Zamach na kandydata na prezydenta Kolumbii

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń z udziałem Pabla Escobara była próba zabójstwa kandydata na prezydenta Kolumbii, Césara Gavirii. Zamach miał miejsce 30 kwietnia 1984 roku, gdy grupa uzbrojonych ludzi otworzyła ogień do samochodu, którym podróżował Gaviria. Kandydat przeżył zamach, ale zginęło wówczas trzech jego towarzyszy.

Forteca Pabla Escobara

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów z życia Pabla Escobara jest to, że udało mu się wybudować własną twierdzę, która była w stanie znieść bombardowania z powietrza. Forteca ta, znana jako Hacienda Nápoles, zajmowała powierzchnię 20 km² i składała się m.in. z basenów, lagun i sztucznego jeziora. Po śmierci Escobara Hacienda Nápoles przeszła w ręce rządu i została zamieniona w park rozrywki.

Mity i legendy związane z Pablem Escobarem

Pablo Escobar to postać, która wzbudza wiele emocji i jest jednym z najbardziej znanych przestępców w historii. Wokół jego osoby narosło wiele mitów i legend. Jednym z takich mitów jest historia o ukrytym skarbie, który Escobar miał ukryć w Kolumbii. Według niektórych źródeł, wartość skarbu miała wynosić nawet 50 miliardów dolarów. Inna legenda głosi, że Escobar miał posiadać własne hipopotamy, które uciekły z jego posiadłości i zaczęły dziczeć w okolicy.

Koniec Pabla Escobara

W końcu Pabla Escobara schwytano i osadzono w więzieniu La Catedral. Jednak już po kilku miesiącach Escobar zdołał uciec z więzienia i rozpoczął krwawą kampanię przeciwko rządowi Kolumbii, podczas której terroryzował cały kraj. W odpowiedzi na jego działania rząd podjął decyzję o rozpoczęciu walki z handlem narkotykowym i zbrodnią zorganizowaną. Operacja ta była znana jako “Los Pepes” i była prowadzona przez grupy paramilitarne oraz organizacje przestępcze.

Czy Pablo Escobar był bogatszy od Billa Gatesa?

Według niektórych źródeł, Pablo Escobar był w swoim czasie najbogatszym człowiekiem na świecie, osiągając majątek szacowany na ponad 30 miliardów dolarów. Jednakże ta liczba jest trudna do zweryfikowania, ponieważ większość jego dochodów pochodziła z nielegalnej działalności handlowej z narkotykami, co czyniło jego bogactwo nieoficjalnym i trudnym do oszacowania.

Zobacz też:  Ciekawostki o truskawkach

Czy Pablo Escobar był bohaterem w Kolumbii?

Mimo iż Pablo Escobar był popularny wśród ubogiej części społeczeństwa Kolumbii, to jednak nie można go uważać za bohatera. Escobar był zbrodniarzem i oskarżonym o popełnienie wielu przestępstw, w tym handel narkotykami, terroryzm i zabójstwa. Jego działalność przyczyniła się do destabilizacji kraju i pogorszenia sytuacji ekonomicznej oraz społecznej.

Czy Pablo Escobar miał rodzinę?

Tak, Pablo Escobar był żonaty z Marią Victorią Henao Vallejo i mieli razem dwoje dzieci – Juan Pablo i Manuela. Oboje dzieci obecnie żyją pod innymi nazwiskami i starają się żyć w prywatności po tym, co wydarzyło się z ich ojcem.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też