Ciekawostki o Marlon Brando

Ciekawostki o Marlon Brando

Marlon Brando to jedna z największych gwiazd Hollywood w historii kina. Jego kariery aktorskiej nie da się przecenić. Był nie tylko jednym z najbardziej utalentowanych aktorów, ale także niezwykle kontrowersyjną i tajemniczą postacią. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawostek na temat życia i kariery Marlon Brando.

Wczesne lata i kariera

Marlon Brando urodził się 3 kwietnia 1924 roku w Omaha, w stanie Nebraska. Jego ojciec był agentem ubezpieczeniowym, a matka aktorką. Już jako dziecko Marlon był zafascynowany teatrem, co przekładało się na jego aktywność w lokalnych przedstawieniach szkolnych. W wieku 18 lat przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zaczął studiować aktorstwo w Szkole Dramatu.

Jego pierwsze kroki w karierze aktorskiej były związane z teatrem. W latach 40. występował na Broadwayu, gdzie zdobył uznanie krytyków. W 1950 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie “The Men”. Jego pierwszą wielką rolą była postać Stanleya Kowalskiego w ekranizacji “Tramwaju zwanego pożądaniem” Tennessee Williamsa.

Kontrowersje

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych momentów w karierze Marlon Brando był jego występ na ceremonii wręczenia Oscara w 1973 roku. Odmówił on przyjęcia nagrody, a w jego imieniu pojawiła się na scenie Sacheen Littlefeather, przedstawicielka Indian Ameryki, która odczytała oświadczenie krytykujące dyskryminację Indian w filmie i telewizji.

Później w karierze Brando miał wiele problemów, między innymi związanych z nadwagą i zdrowiem. Był także krytykowany za swoje wybory aktorskie i życiowe.

Oscar

Marlon Brando zdobył Oscara dla najlepszego aktora dwa razy. Pierwszy raz w 1955 roku za rolę Terry’ego Malloya w filmie “On the Waterfront”, a drugi raz w 1973 roku za rolę Vito Corleone w “Ojcu chrzestnym”.

Śmierć

Marlon Brando zmarł 1 lipca 2004 roku w wieku 80 lat. Przyczyną jego śmierci była niewydolność oddechowa. Został pochowany na cmentarzu w Mulholland Drive w Los Angeles.

Ciekawostki o Marlonie Brando – część druga

Ciekawostki o Marlonie Brando to temat niezwykle obszerny, dlatego kontynuujemy naszą opowieść o życiu i karierze jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina.

1. Brando i Hollywood

Mimo swojego ogromnego talentu, Marlon Brando nie darzył Hollywood wielkim entuzjazmem. W czasach swojej największej sławy często otwarcie krytykował amerykańską kinematografię, zarzucając jej brak oryginalności i powtarzalność schematów. Brando starał się zawsze wybierać role, które były dla niego wyzwaniem artystycznym, a nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy.

2. Brando jako Don Vito Corleone

Jedną z najbardziej znanych ról w karierze Marlona Brando jest z pewnością kreacja Dona Vito Corleone w kultowym filmie “Ojciec chrzestny”. W roli tej Brando zagrał postać ojcowskiego bossa mafii, która stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Brando nie był pierwszym wyborem reżysera Francisa Forda Coppoli do tej roli. Na początku rozważano obsadzenie w niej aktora Orsona Wellesa.

3. Brando i jego problemy zdrowotne

Mimo swojego nieprzeciętnego zdrowia, Marlon Brando miał w swoim życiu wiele problemów zdrowotnych. W wieku 31 lat aktor doznał poważnego urazu pleców podczas jazdy konnej, który pozostawił trwałe skutki. Od tego momentu Brando cierpiał na chroniczny ból pleców, który uniemożliwiał mu wykonywanie niektórych ról. Ponadto aktor miał problemy z nadwagą, która w końcu przekroczyła granicę 160 kg.

Czy Marlon Brando miał jakieś dzieci?

Tak, Marlon Brando miał 11 dzieci z różnych związków i małżeństw. Najbardziej znana z nich jest córka aktora – Cheyenne Brando, która była modelką i aktorką. Niestety, jej życie zakończyło się tragicznie w 1995 roku, kiedy to popełniła samobójstwo. Innym znanym dzieckiem Marlon’a była jego córka, Angelique, którą miał z aktorką Movitą Castaneda. Angelique również związała się z przemysłem filmowym, pracując jako asystentka reżysera w wielu filmach.
Warto również wspomnieć, że Brando był również znanym aktywistą politycznym i społecznym. Był jednym z pierwszych aktorów, którzy wzięli publicznie udział w ruchu na rzecz praw obywatelskich. W latach 60. XX wieku wziął udział w licznych demonstracjach i protestach przeciwko rasizmowi, m.in. wziął udział w słynnym Marszu na Waszyngton w 1963 roku.
Brando również zawsze dbał o swoją prywatność i unikał mediów. Zwykle dawał tylko krótkie wywiady, a w jego domu znajdowała się specjalna maszyna do rozpoznawania głosów, która pozwalała mu określać, kto dzwoni na telefon.

Jaka była przyczyna śmierci Marlon Brando?

Marlon Brando zmarł 1 lipca 2004 roku w swoim domu w Los Angeles. Przyczyną śmierci była niewydolność oddechowa, spowodowana chorobą płuc. Aktor chorował na astmę oraz zapalenie płuc.

Czy Marlon Brando był związany z polskim dziedzictwem?

Tak, Marlon Brando miał polskie korzenie. Jego matka, Dorothy Pennebaker, była pochodzenia angielsko-polskiego. Dzięki temu Brando mówił trochę po polsku i interesował się polską kulturą. W jednym z wywiadów wspominał, że jest dumny ze swojego polskiego dziedzictwa i że jego dziadek mówił po polsku.

Jakie były największe role Marlon Brando?

Marlon Brando był z pewnością jednym z najwybitniejszych aktorów w historii kina. Jego umiejętności aktorskie zachwyciły miliony ludzi na całym świecie. Wśród najważniejszych filmów, w których wystąpił, znajduje się “Ojciec chrzestny”. Ta kultowa produkcja, w której Brando zagrał Dona Vito Corleone, przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Jednak to nie jedyna rola, za którą został doceniony. Aktor wcielił się również w postacie w takich filmach jak “Tramwaj zwany pożądaniem”, “Dzikie serce”, “Apocalypse Now” i “Na nabrzeżach”. Jego talenty aktorskie były niepodważalne, a jego występy zawsze zaskakiwały i zainspirowały widzów na całym świecie.

Jakie były pasje Marlon Brando?

Marlon Brando był nie tylko utalentowanym aktorem, ale także miał wiele innych zainteresowań i pasji. Był miłośnikiem muzyki jazzowej, a także interesował się sztukami walki. W młodości uprawiał boks, a później zainteresował się karate. Ponadto, był również zapalonym graczem szachowym i posiadał olbrzymią kolekcję książek.

Jakie były relacje Marlon Brando z innymi aktorami?

Marlon Brando miał zróżnicowane relacje z innymi aktorami. Z jednej strony, był przyjacielem i mentorem wielu młodych gwiazd kina, takich jak Jack Nicholson, Johnny Depp czy Sean Penn. Z drugiej strony, miał trudne relacje z innymi sławnymi aktorami, takimi jak Frank Sinatra, którego nie cierpiał.

Czy Marlon Brando miał problemy z alkoholem?

Tak, niestety Marlon Brando miał problemy z alkoholem przez większość swojego życia. Wiele razy zdarzało mu się być na planie filmowym pijanym, co wpływało negatywnie na jego pracę. Jednak w późniejszych latach aktor porzucił nałóg i skupił się na swojej pracy oraz rodzinie.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też