Ciekawostki o św. Kinga

Ciekawostki o św. Kinga

Święta Kinga, znana również jako Kinga Węgierska, była królewną węgierską i królową Polski. W Polsce jest czczona jako patronka miasta Świętokrzyskiego oraz gór świętokrzyskich. Święta Kinga jest także jednym z patronów Polski. Znajdźmy kilka ciekawostek na temat tej wyjątkowej postaci.

1. Pochodzenie i młodość

Kinga urodziła się w 1224 roku w zamożnej rodzinie węgierskiej. Była córką Beli IV, króla Węgier, i jego żony, Marii Laskariny. W młodości poślubiła króla Polski Bolesława V Wstydliwego.

2. Legendy o cudach

Według legendy, w drodze do Polski wraz z mężem, Kinga miała przejść przez Karpaty. Podczas jednej z przerw na odpoczynek, królowa miała zauważyć, że woda z pobliskiego potoku jest zanieczyszczona. Wtedy wbiła w ziemię swój pierścień zaręczynowy, a z ziemi wypłynęła źródlana woda, która do dziś ma właściwości lecznicze i jest nazywana “Źródłem św. Kingi”. Inna legenda mówi o tym, że Kinga wzięła na ręce ciężarową skałę, którą następnie przetransportowano do Kielc, by stała się ona materiałem na budowę kościoła.

3. Wpływ na kulturę polską

Święta Kinga była zapalonym mecenasem sztuki i kultury. Wiele z jej działań przyczyniło się do rozwoju kultury i sztuki w Polsce. Znany jest m.in. kielich św. Kingi, który według tradycji miał być darowany przez królową klasztorowi w Starym Sączu. Kielich ten, wykonany z pozłacanego srebra, ozdobiony jest scenami z życia św. Kingi.

Zobacz też:  Ciekawostki o Monachium

4. Cudowna moździerz św. Kingi

Moździerz św. Kingi to jeden z najcenniejszych zabytków Muzeum Narodowego w Krakowie. Według legendy, królowa ufundowała ten moździerz na potrzeby klasztoru w Starym Sączu, gdzie miał on służyć do przygotowywania leków i mikstur. Według przekazu, kiedy moździerz zniknął z klasztoru, królowa podarowała drugi, cudowny moździerz, który miał moc uzdrawiania. To tylko jedna z wielu ciekawostek dotyczących życia i działalności św. Kingi.

Kim była św. Kinga?

Święta Kinga była córką węgierskiego króla Beli IV i jego żony Marii Laskariny. Urodziła się w 1224 roku, a jej imię pochodzi od angielskiego słowa “king” (król). W wieku 13 lat została wydana za mąż za króla Bolesława V Wstydliwego, który wkrótce został jej największym sojusznikiem i współpracownikiem w działalności dobroczynnej.

Działalność dobroczynna św. Kingi

Święta Kinga była znana z wielkiej hojności i troski o potrzebujących. Razem z mężem, królem Bolesławem, ufundowała wiele klasztorów i kościołów, a także szpitali i domów opieki dla chorych i ubogich. Ponadto, zajmowała się edukacją, zakładając szkoły dla dziewcząt oraz wspierając rozwój uniwersytetu w Krakowie.

Cuda św. Kingi

Święta Kinga jest kojarzona z wieloma cudami, które przypisuje się jej interwencji. Według jednej z legend, gdy królowa miała zostać oszukana przez jednego z urzędników, zjawili się aniołowie, którzy ujawnili prawdę. Według innej historii, królowa miała uratować miasto od powodzi, modląc się przed obrazem Matki Bożej. Jednym z najbardziej znanych cudów związanych z św. Kingą jest właśnie moździerz, o którym wcześniej wspomnieliśmy.

Ciekawostki o św. Kingi

Ponadto, św. Kinga była również znana z innych ciekawych zainteresowań i talentów. Na przykład, zajmowała się pisaniem poezji oraz rzeźbieniem w kości słoniowej. Uważana była także za mistrzynię w dziedzinie szycia i haftowania. Ponadto, królowa była bardzo religijna i zajmowała się modlitwą oraz praktykami ascetycznymi, takimi jak posty i umartwienia.

Zobacz też:  Ciekawostki o matematyce

Czy św. Kinga jest patronką jakiejś dziedziny?

Tak, św. Kinga jest patronką m.in. górników i jubilerów. Związane jest to z legendą, według której królowa podarowała swoje kosztowności na rzecz biednych górników. Ponadto, związana jest także z jubilerstwem ze względu na swoją przyjaźń z rzeźbiarzem i jubilerem, Wita Stwosza.

Czy św. Kinga jest uważana za świętą tylko w Polsce?

Św. Kinga jest uważana za świętą zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Związane jest to z faktem, że królowa pochodziła z czeskiego rodu Przemyślidów, a jej ojciec, król Czech Przemysł Ottokar II, miał silne związki z Polską.

Czy istnieją jakieś sanktuaria poświęcone św. Kingi?

Tak, w Polsce istnieją dwa sanktuaria poświęcone św. Kingi. Pierwsze z nich to Sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu, gdzie znajduje się m.in. oryginalny moździerz św. Kingi. Drugie to Sanktuarium św. Kingi w Wieliczce, znajdujące się na terenie Kopalni Soli.

Jakie są daty związane z kultem św. Kingi?

Najważniejszą datą związaną z kultem św. Kingi jest 24 lipca, czyli dzień jej wspomnienia liturgicznego. Ponadto, w Krakowie obchodzony jest Dzień św. Kingi, który przypada 5 lipca.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts