Ciekawostki o Sagrada Familia

Ciekawostki o Sagrada Familia

Sagrada Familia to niezwykła świątynia znajdująca się w Barcelonie, w Hiszpanii. Ta nieukończona katedra jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta i jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych w Europie. Przyjrzyjmy się nieco bliżej ciekawostkom związanym z Sagradą Familią.

Historia Sagrady Famílii

Budowa Sagrady Familii rozpoczęła się w 1882 roku i została zaprojektowana przez architekta Francisco de Paula del Villar. Jednak już rok później projekt przejął Antoni Gaudi, który wprowadził swoje własne pomysły i zmienił kierunek rozwoju budowli. W 1926 roku Gaudi zginął w wypadku tramwaju, a katedra była wciąż w budowie. W czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, budowa została przerwana na kilka lat. Od lat 50. katedra jest budowana ponownie, a w 2010 roku otrzymała pozwolenie na budowę i uznano ją za zabytek narodowy. Obecnie przewidywany termin ukończenia budowy to 2026 rok.

Architektura Sagrady Famílii

Sagrada Familia jest znana z niezwykłej architektury, która jest połączeniem stylów gotyckiego i modernistycznego. W katedrze znajdują się trzy fasady, z których każda przedstawia inną część życia Chrystusa. Fasada wschodnia, przedstawiająca narodziny Jezusa, jest jedyną fasadą, którą zaprojektował sam Gaudi. W katedrze znajduje się 18 wież, z których najwyższa ma wysokość 172 metrów. Wieże te symbolizują 12 apostołów, 4 Ewangelistów, Marię i Jezusa. Wewnątrz katedry znajduje się 5 naw, z których każda symbolizuje coś innego.

Rekordy Sagrady Famílii

Sagrada Familia jest z pewnością jednym z najbardziej imponujących obiektów turystycznych na świecie. Podczas wizyty w Barcelonie koniecznie trzeba zobaczyć te niezwykłe ciekawostki:

  • Sagrada Familia jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Hiszpanii, z ponad 4,5 miliona odwiedzin rocznie.
  • W 2019 roku odwiedziło ją 4,5 miliona turystów.

Czy można zwiedzać Sagrada Familia?

Tak, oczywiście! Sagrada Familia to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Barcelonie, dlatego też bez problemu można ją zwiedzać. Bilety na zwiedzanie można kupić na oficjalnej stronie Sagrada Familia lub na miejscu w kasach biletowych, jednak warto pamiętać, że w sezonie turystycznym kolejki bywają bardzo długie, dlatego najlepiej zarezerwować bilety wcześniej.

Czy Sagrada Familia jest dostępna dla osób niepełnosprawnych?

Tak, z pewnymi ograniczeniami. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą zwiedzać kościół jedynie w niektórych miejscach, a windy umożliwiające dostęp na wyższe poziomy są dość wąskie i niewygodne. Niemniej jednak, osoby niepełnosprawne zawsze mogą skorzystać z pomocy pracowników Sagrada Familia, którzy chętnie pomogą w pokonaniu trudności.

Czy w Sagrada Familia odbywają się msze?

Tak, odbywają się. Msze są celebrowane codziennie w kościele, w różnych językach. Szczegółowe informacje na temat godzin mszy można znaleźć na oficjalnej stronie Sagrada Familia.

To były najczęściej zadawane pytania na temat Sagrada Familia. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny i udało nam się przybliżyć Ci tę piękną budowlę.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też