Ciekawostki o Morten Harket

Ciekawostki o Morten Harket

Morten Harket to norweski wokalista i kompozytor, który zasłynął przede wszystkim jako lider zespołu A-ha. Jego niepowtarzalny głos, charakterystyczny styl wokalny oraz ekstrawaganckie kreacje sceniczne z pewnością zapadają w pamięć fanów muzyki lat 80. i 90. XX wieku. Jednakże, pomimo tak długiej kariery i znaczącej pozycji w historii muzyki, o Mortenie Harkecie i jego życiu wiadomo stosunkowo niewiele. W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka ciekawostek związanych z tą wyjątkową postacią.

Zarys biografii

Morten Harket urodził się 14 września 1959 roku w Kongsbergu, w Norwegii. Już od najmłodszych lat interesował się muzyką, a w wieku 17 lat dołączył do zespołu Souldier Blue, w którym pełnił rolę wokalisty. Jednak prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w 1982 roku, gdy założył zespół A-ha wraz z gitarzystą Paulikiem Waaktaarem i klawiszowcem Magne Furuholmenem. Grupa szybko zdobyła popularność dzięki przebojom takim jak “Take on Me”, “The Sun Always Shines on TV” czy “Hunting High and Low”.

Po rozpadzie A-ha w 2010 roku Harket skupił się na swojej solowej karierze. Do tej pory wydał 8 albumów studyjnych oraz brał udział w licznych projektach muzycznych.

Ciekawostki

Morten Harket jako “Hercules”

Podczas jednego z koncertów A-ha w 1986 roku w Oslo Morten Harket pojawił się na scenie wraz z grupą baletową, w zupełnie nieoczekiwanej roli. Artysta przebrał się bowiem za Herkulesa, a jego zadaniem było “pokonanie” tancerzy, którzy próbowali go powstrzymać. Choć akcja ta spotkała się z mieszanką entuzjazmu i zdziwienia ze strony fanów, na pewno zapadła im w pamięć na długo.

Zobacz też:  Ciekawostki o Władysławie IV Wazie

“Take on Me” – hit, który miał nigdy nie powstać

Jeden z największych przebojów A-ha, “Take on Me”, miał nigdy nie powstać. Paulik Waaktaar, autor utworu, napisał go jeszcze w latach 70., kiedy to grał w innej norweskiej grupie. Jednakże, kiedy dołączył do A-ha, utwór ten przeszedł gruntowną metamorfozę i został wydany na singlu w 1985 roku.

Morten Harket był jednym z trzech członków norweskiej grupy A-ha, która odniosła ogromny sukces w latach 80. i 90. XX wieku. Harket był głównym wokalistą zespołu i jego charakterystyczny głos był jednym z elementów, które wyróżniały A-ha na tle innych zespołów tamtego okresu.
Harket urodził się w 1959 roku w norweskim mieście Kongsberg. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w wieku 17 lat, kiedy to dołączył do zespołu Souldier Blue. W 1982 roku Harket i jego koledzy z zespołu Magne Furuholmen i Paulik Waaktaar założyli A-ha. Ich pierwszy singiel, “Take on Me”, stał się natychmiastowym hitem i przyniósł zespołowi międzynarodową sławę.
W ciągu swojej kariery z A-ha, Harket wydał również kilka solowych albumów, takich jak “Poetenes Evangelium” (1993) i “Letter from Egypt” (2008). Po rozpadzie zespołu w 2010 roku, Harket kontynuował karierę solową i wciąż koncertuje na całym świecie.
Jednym z ciekawszych faktów dotyczących Mortena Harketa jest to, że zanim zaczął śpiewać, planował karierę aktorską. W wieku 18 lat wziął udział w castingach do roli w norweskim filmie “Kamilla og tyven”, jednak ostatecznie zrezygnował na rzecz kariery muzycznej.
Kolejną ciekawostką jest to, że Harket był inspiracją dla postaci księcia Hansa w filmie animowanym Disneya “Kraina lodu” (2013). Reżyser filmu, Chris Buck, ujawnił, że podczas tworzenia postaci Hansa, projektanci postanowili opierać się na wizerunku Harketa z lat 80., a także na jego charakterystycznym wokalu.

Dowiedz się więcej o Mortenie Harketcie i A-ha, czytając dalszą część naszego artykułu!

Zobacz też:  Ciekawostki o Mark Twain

Morten Harket i A-ha – historia zespołu

A-ha powstało w 1982 roku, kiedy to trzej młodzi Norwegowie – Morten Harket, Magne Furuholmen i Paul Waaktaar-Savoy – postanowili połączyć siły i stworzyć własną muzykę. Ich debiutancki singiel “Take on Me” zyskał ogromną popularność na całym świecie i przyczynił się do zwiększenia zainteresowania muzyką pop w latach 80.

Ciekawostki o Morten Harket

Morten Harket, wokalista A-ha, urodził się 14 września 1959 roku w Kongsbergu w Norwegii. Jego rodzice, Reidar i Henny Harket, byli nauczycielami muzyki, co miało wpływ na jego zainteresowanie muzyką od najmłodszych lat.

Morten Harket nie tylko śpiewał w A-ha, ale również brał udział w pisaniu tekstów i muzyki. Zdobył również uznanie jako solowy artysta, wydając kilka albumów po rozpadzie zespołu w 2010 roku.

Jego charakterystyczny głos był jednym z najważniejszych elementów, które przyczyniły się do sukcesu A-ha. Harket był również określany mianem “najlepiej ubranego wokalisty” zespołu, dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi i eleganckiej prezencji na scenie.

Ciekawostki o Magne Furuholmen

Magne Furuholmen, klawiszowiec A-ha, urodził się 1 listopada 1962 roku w Oslo w Norwegii. Oprócz grania na instrumentach klawiszowych, Furuholmen był również znany jako artysta wizualny, projektując okładki albumów i wystawiając swoje prace w galeriach sztuki.

Furuholmen był również zaangażowany w projektowanie i tworzenie teledysków A-ha, w tym słynnego teledysku do “Take on Me”. Był również odpowiedzialny za tworzenie oprawy wizualnej podczas koncertów zespołu.

Ciekawostki o Paulu Waaktaar-Savoyu

Paul Waaktaar-Savoy, gitarzysta i autor większości utworów A-ha, urodził się 6 września 1961 roku w Oslo w Norwegii. Waaktaar-Savoy pisał wiele z największych hitów zespołu, w tym “The Sun Always Shines on TV” i “Hunting High and Low”.

Przed dołączeniem do A-ha, Waaktaar-Savoy grał w kilku norweskich zespołach, a jego styl gry na gitarze był inspirowany takimi artystami jak Jimi Hendrix i David Gilmour z Pink Floyd.

Zobacz też:  Ciekawostki o świnkach morskich

Morten Harket, z kolei, był znanym już w Norwegii piosenkarzem i wokalistą grupy Souldier Blue. Magne Furuholmen natomiast zajmował się sztuką, studiując malarstwo i grafikę w szkole artystycznej w Oslo. Jednakże, jak się okazało, ich wspólne pasje muzyczne połączyły ich w niezwykły sposób, co zaowocowało powstaniem zespołu A-ha.
Morten Harket jest uznawany za jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki pop, a jego niesamowity zasięg głosu często porównywany jest do zasięgu Freddiego Mercury’ego z zespołu Queen. Jego charakterystyczny, chropowaty głos stał się wizytówką A-ha i jednym z najważniejszych elementów ich muzyki.
Magne Furuholmen, oprócz bycia klawiszowcem i gitarzystą w A-ha, zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Jest autorem wielu okładek płyt zespołu oraz wystawiał swoje prace na licznych wystawach sztuki.
#FAQs

Jak powstała nazwa zespołu A-ha?

Nazwa zespołu A-ha pochodzi z refrenu utworu “Take on Me”.

Jakie są największe przeboje zespołu A-ha?

Największe przeboje zespołu A-ha to między innymi “Take on Me”, “The Sun Always Shines on TV”, “Hunting High and Low” oraz “Crying in the Rain”.

Czy zespół A-ha koncertuje w Polsce?

Tak, zespół A-ha występował już kilkukrotnie w Polsce, między innymi w ramach swojej ostatniej trasy koncertowej w 2019 roku.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts