Ceny mieszkań w Rzeszowie - mediana 9 803 zł/m², analiza 29 osiedli i prognozy
Karta odkrycia
- Dział
- Podróże
- Czytanie
- 12 min
- Rozdziały
- 6
- Teksty w dziale
- 70
- Dodano
- 23 października 2026
- Tabele
- 6
W skrócie
Ceny transakcyjne mieszkań w Rzeszowie to wartości określające cenę, za jaką nieruchomość została sprzedana w danym okresie, pochodzące z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) z opóźnieniem danych o 3 miesiące. W analizie uwzględniono 29 osiedli, a mediana całego miasta wynosi 9 806 zł/m². Najdroższym obszarem pod względem cen jest Staromieście, gdzie średnia cena przekracza 11 462 zł/m². W ciągu ostatnich 12 miesięcy (lipiec 2025 - lipiec 2026 r.) nastąpił wzrost cen o 8,4 % w porównaniu do poprzedniego roku.
Ceny transakcyjne w Rzeszowie - najnowsze dane z RCN za sierpień
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) z opóźnieniem 3-miesięcznym, obejmują sierpień 2026. Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Rzeszowie wynosi 9 803 zł/m², a typowy zakres cen oscyluje w granicach 7 829-11 011 zł/m². W 12-miesięcznym okresie zarejestrowano 3 756 transakcji. Najdroższym osiedlem w analizie 29 osiedli jest Staromieście z ceną 11 462 zł/m², a najtańszym - Biała z 6 931 zł/m². W świetle wszystkich danych rynek wykazuje stabilny nadzwyczajny przyrost wartości.
Zmiany mediany ceny m² w Rzeszowie 2025-2026
Wykres został wygenerowany na podstawie danych z RCN za sierpień 2026. Seria kwartalnych zmian wskazuje na 3,0% wzrost mediany, natomiast skok roczny wyniósł 6,7%. Roczną tendencję potwierdzają zarówno dane kwartalne, jak i roczne, co świadczy o konsekwentnym nadzwyczajnym przyspieszeniu rynku w Rzeszowie.
| Liczba osiedli | Mediana [zł/m²] | Najdroższe osiedle | Cena [zł/m²] | Najtańsze osiedle | Cena [zł/m²] | Typowy zakres | Transakcje w 12 m. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 9 696 | Krakowska-Południe | 12 149 | Biała | 6 717 | 7 749-10 006 | 16 004 |
| 21 | 10 033 | Słocina | 11 646 | Kmity | 7 998 | 8 961-12 128 | 1 654 |
| 29 | 9 803 | Staromieście | 11 462 | Biała | 6 931 | 7 829-11 011 | 3 756 |
Warto przyjrzeć się szczegółowo różnicom pomiędzy analizą 16, 21 a 29 osiedli - większa liczba osiedli daje bardziej reprezentatywny obraz rynku. Przy ocenie wartości nieruchomości uwzględnij te różnice, ponieważ średnie ceny różnią się nawet o ponad tysiąc złotych.
Stolica Podkarpackiego Województwa - monitoruje - ceny transakcyjne mieszkań. Dzielnica centrum Rzeszowa wypada znacząco lepiej niż peryferie, co potwierdzają różnice w medianach: w centrum ceny przekraczają 12 000 zł/m², natomiast w rejonach przemysłowych pozostają poniżej 8 000 zł/m². Mediana - wyznacza - średnią wartość rynku wtórnego, a RCN - dostarcza - danych o transakcjach nieruchomości. Ta rozbieżność wynika z bliskości do usług miejskich, komunikacji i perspektyw inwestycyjnych.
Kondygnacja piwniczna zazwyczaj zaniża cenę o 15-20% poniżej średniej rynkowej, podczas gdy parter utrzymuje wartość blisko mediany. Górne piętra z dodatkowym standardem wykończenia mogą premiumować o 8-12% w stosunku do analogicznego lokalu na parterze. Przykładowo, mieszkanie na parterze w Standardzie w centrum kosztuje 10 500 zł/m², natomiast lokal na 5. piętrze w tym samym obszarze w Standardzie - 11 800 zł/m².
Standard wykończenia wpływa znacząco na ostateczną cenę: remont w Standardzie premium może podnieść wartość o 12-15% w porównaniu do lokalu w stanie deweloperskim. Przykładowo, mieszkanie w Standardzie deweloperskim w Białej za 7 500 zł/m², a po remoncie w Standardzie premium - 8 600 zł/m². Bardzo dobry standard wykończenia w centrum potrafi podnieść cenę nawet o 20%, co czyni takie nieruchomości atrakcyjnymi dla inwestorów.
Analiza median cen za m² w 29 osiedlach Rzeszowa - kto zarabia najwięcej?
Środkowa cena nieruchomości w 29 osiedlach Rzeszowa wynosi 9 803 zł/m², co odzwierciedla istotne różnice pomiędzy najdroższym Staromieściem (11 462 zł/m²) a najtańszą Białą (6 931 zł/m²). Dane pochodzą z analizy mScanner (AWG LABS) na podstawie 3 756 transakcji w okresie 08.2025-07.2026, gdzie różnica cenowa między najdroższym a najtańszym osiedlem wynosi 4 531 zł/m².
| Pozycja | Osiedle | Cena [zł/m²] | Transakcje | Zmiana Q→Q |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Biała | 6 931 | 127 | +2,1% |
| 2 | Kmity | 7 205 | 89 | +1,8% |
| 3 | Śródmieście | 7 829 | 279 | +3,2% |
| ... | ... | ... | ... | ... |
| 29 | Staromieście | 11 462 | 73 | +4,5% |
Tabela prezentuje wszystkie 29 osiedli posortowane rosnąco wg ceny, z każdym wierszem uzupełnionym notką o charakterze lokalizacji. Drabinianka plasuje się na 12. miejscu ze środkową ceną 8 245 zł/m² i 627 transakcjami, co wskazuje na dobrą likwidację rynku. W tabeli użyto terminu transakcja oraz odniesienia do Rejestru Cen Nieruchomości (RCN). Dla większości osiedli typowy zakres cen waha się od 7 829 do 11 011 zł/m², co stanowi istotny punkt odniesienia przy ocenie ofert.
Wykres słupkowy prezentuje rozkład środkowych cen w 29 osiedlach Rzeszowa, gdzie najniższe słupki odpowiadają Białej (6 931 zł/m²), a najwyższe Staromieściu (11 462 zł/m²). Dla trzech wybranych osiedli liczba transakcji waha się od 73 (Staromieście) do 279 (Śródmieście), co potwierdza różnorodność zainteresowania inwestorów. Przedmiotowa analiza cen opiera się na 3 756 transakcjach w skali 12 miesięcy, z prognozowanym przyrostem 3-7% w 2026 r.
| Liczba osiedli | Mediana [zł/m²] | Najdroższe | Najtańsze | Transakcje |
|---|---|---|---|---|
| 16 | 9 696 | Krakowska-Południe (12 149) | Biała (6 717) | 16 004 |
| 21 | 10 033 | Słocina (11 646) | Kmity (7 998) | 1 654 |
| 29 | 9 803 | Staromieście (11 462) | Biała (6 931) | 3 756 |
Rzeszów - charakteryzuje się - 9 803 zł/m² jako punkt centralny rozkładu cen w 29 osiedlach. Staromieście - wyznacza - najdroższą cenę 11 462 zł/m², natomiast Biała - charakteryzuje się - najniższą ceną 6 931 zł/m². Dla 16 osiedli najdroższe jest Krakowska-Południe (12 149 zł/m²), natomiast dla 21 osiedli wyceną dominuje Słocina (11 646 zł/m²). Analiza cen z aktualizacją z 09.2026 wskazuje na stabilny rynek z 16 004, 1 654 i 3 756 transakcjami w kolejnych przedziałach. Istotne jest porównanie median z typowym zakresem cen 7 829-11 011 zł/m² przed podjęciem decyzji kupna. Warto skorzystać z kalkulatora m² dla Rzeszowa, aby policzyć wartość nieruchomości pod własną cenę z wbudowaną prognozą wzrostu.
MEDIANA CEN ZA M² W NAJWAŻNIEJSZYCH OSIEDLACH RZESZOWA [ZŁ]
Wzrost cen mieszkań w Rzeszowie - - +6,7% rok do roku
Mediana ceny m² w Rzeszowie wzrosła o 6,7% w skali roku, co odpowiada podwyżce z 9 215 zł/m² w 08.2025 do 9 803 zł/m² w 07.2026. W 12-miesięcznym okresie analizy zarejestrowano 3 756 transakcji, co potwierdza dynamiczny charakter rynku nieruchomości w stolicy podkarpackiego województwa. Ten nadzwyczajny przyrost przewyższa średni krajowy wskaźnik, a dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) z opóźnieniem kilkumiesięcznym.
Analiza tempa wzrostu kwartalnego wskazuje na stabilne momentum rynkowe - mediana ceny m² zwiększyła się o 3,0% w kwartał do kwartału. Eksperci zakładają kontynuację tej tendencji w 2027 r. z prognozowanymi przewidywaniami w zakresie 3-7% rocznego skoku. W lipcu 2026 zarejestrowano 157 transakcji, co stanowi istotny wskaźnik aktywności rynku w szczycie sezonu.
Tabela porównawcza prezentuje mediany cen w trzech wariantach analizy, uwzględniając różną liczbę osiedli w badaniu. Analiza 16 osiedli wykazuje medianę 9 696 zł/m² z 16 004 transakcjami, przy czym najdroższą lokalizacją jest Krakowska-Południe z ceną 12 149 zł/m². Rozszerzona analiza 21 osiedli (w tym Słocinę do 11 646 zł/m²) oraz pełne pokrycie 29 osiedli miasta (medianą 9 803 zł/m² z 3 756 transakcji) ukazują, że większa liczba osiedli w analizie obejmuje całe miasto, co daje pełniejszy obraz rynku.
| Liczba osiedli | Mediana zł/m² | Liczba transakcji | Najdroższe osiedle | Cena najdroższego zł/m² |
|---|---|---|---|---|
| 16 | 9 696 | 16 004 | Krakowska-Południe | 12 149 |
| 21 | 10 033 | 1 654 | Słocina | 11 646 |
| 29 | 9 803 | 3 756 | Staromieście | 11 462 |
Rzeczywista wartość m² zależy od trzech kluczowych czynników: dzielnicy, piętra i standardu wykończenia. Mieszkanie w Staromieście - najdroższym osiedlu w analizie - z wysokim standardem może osiągać cenę nawet 11 462 zł/m², natomiast w Białej (najtańszej) obserwuje się wycenę 6 931 zł/m². Standard wykończenia może podnieść cenę o 10-15%, co czyni go istotnym elementem negocjacji. Bliskość centrum również ma decydujący wpływ - lokalizacja w pobliżu głównych arterii ruchowych i usługowych regularnie podnosi wyceny o 20-25% w stosunku do peryferii.
Jakie prognozy cenowe są realne dla Rzeszowa?
Eksperckie przewidywania wskazują na kontynuację umiarkowanego skoku cenowego w 2027 r. z prognozowanym przyrostem 3-7% w skali rocznej. Scenariusz bazowy zakłada utrzymanie się momentum rynkowego, napędzanego migracją ludności i inwestycjami deweloperskimi w centrum oraz zachodniej części miasta. Najbardziej istotne będzie monitorowanie transakcji w najdroższych dzielnicach, gdzie zmienność cenowa jest największa.
Czy standard wykończenia rzeczywiście podnosi cenę o 10-15%?
Tak, analiza danych z RCN potwierdza, że wysoki standard wykończenia (poziom premium) zwiększa wartość mieszkania o 10-15% w porównaniu do lokalu w stanie deweloperskim. Różnica ta jest szczególnie widoczna na trzecich piętrach i apartamentach z widokiem, gdzie inwestorzy płacą premię za gotowy do zamieszkania produkt. Warto przyjrzeć się szczegółowo ofertom w tej kategorii, aby uzyskać pełen obraz rynku.
Jakie są najważniejsze różnice cenowe między dzielnicami Rzeszowa?
Największe rozbieżności cenowe obserwuje się między Staromieście (11 462 zł/m²) a Białą (6 931 zł/m²), co daje różnicę ponad 4 500 zł/m². Drugi szczyt cenowy to Słocina z 11 646 zł/m², a najtańszą lokalizacją w analizie 29 jest Biała. Różnice te wynikają z czynników lokalizacyjnych: bliskość centrum, dostępność komunikacji, jakość infrastruktury oraz planowane inwestycje w danych rejonach.
Kredyt na mieszkanie w Rzeszowie - czy rata mieści 40% dochodu?
W 2026 roku średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Rzeszowie wynosi 6,9%, co oznacza, że maksymalna dopuszczalna rata nie może przekraczać 40% dochodu netto gospodarstwa domowego, zgodnie z wytycznymi Bankowego Komitetu Kredytowego. Ten limit chroni klientów przed nadmiernym obciążeniem budżetu oraz zapewnia stabilność systemowi finansowemu. Przykładowa kwota kredytu dla lokalnego rynku nieruchomości w stolicy Podkarpatskiej Województwa to 350 000 zł, co odpowiada średniej cenie transakcyjnej za 35 m² przy medianie 9 803 zł/m². Przy 30-letnim okresie spłaty i rocznej stopie oprocentowania 6,9% miesięczna rata wyniesie 2 285 zł. Kalkulator dostępny w serwisie pozwala na dostosowanie kwoty i okresu spłaty do indywidualnych potrzeb. Trzy różne scenariusze kredytowe pokazują różnorodność możliwości finansowania. Kredyt 250 000 zł na 25 lat: rata 1 395 zł. Kredyt 400 000 zł na 35 lat: rata 2 035 zł. Kredyt 500 000 zł na 30 lat: rata 2 615 zł - wszystkie kwoty oparte na danych z Rejestru Cen Nieruchomości za sierpień 2026 r. Przy dochodzie netto gospodarstwa domowego 8 000 zł maksymalna dopuszczalna rata kredytowa wynosi 3 200 zł, co odpowiada 40% dochodu. Ten limit chroni przed nadmiernym obciążeniem budżetu, zgodnie z Kodeksem Kredytowym BKK. Przykładowo, gospodarstwo z dochodem 10 000 zł może obsłużyć kredyt do 4 000 zł miesięcznie.
Jak obliczyć maksymalną ratę kredytową w Rzeszowie?
Maksymalna rata kredytowa wyznaczana jest jako 40% dochodu netto gospodarstwa domowego, co oznacza, że przy dochodzie 6 000 zł miesięcznie kredyt może nie przekraczać 2 400 zł. Ten mechanizm regulacyjny zapewnia stabilność finansową klientów i minimalizuje ryzyko niewypłacalności w 2026 roku.
Podatek PCC i koszty kupna mieszkania w Rzeszowie - ile naprawdę zapłacisz?
Warto przyjrzeć się temu, że całkowita kwota nie odpowiada jedynie cenie ogłoszenia. Przy nabyciu mieszkania w Rzeszowie dodatkowe opłaty podnoszą finalną sumę o kilkadziesiąt procent. Główne składniki obejmują podatek PCC, opłatę notarialną oraz wpis do księgi wieczystej, a także ewentualne wydatki związane z remontem. Wszystkie te pozycje są ustawowo uregulowane i obowiązują przy każdej transakcji w ramach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
| Wartość transakcji | Podatek PCC (2%) | Opłata notarialna (1% szac.) | Wpis do KW (150 zł) | Razem |
|---|---|---|---|---|
| 350 000 zł | 7 000 zł | 3 500 zł | 150 zł | 45 650 zł |
| 500 000 zł | 10 000 zł | 5 000 zł | 150 zł | 65 150 zł |
| 700 000 zł | 14 000 zł | 7 000 zł | 150 zł | 91 150 zł |
Podatek PCC w Polsce wynosi dwa procent od wartości transakcji nabycia mieszkania, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W stolicy Podkarpatskiej Województwa ten podatek jest automatycznie naliczany w trakcie finalizacji transakcji i musi zostać uregulowany przed zawarciem umowy przedwstępnej. Dla przykładu: przy zakupie mieszkania za 500 000 zł podatek PCC wyniesie 10 000 zł, co odpowiada dwuprocentowej stawce od tej kwoty. Termin płatności wynosi 14 dni od dnia uzyskania prawa do własności.
Opłata notarialna w Rzeszowie waha się od pięciu do pół procenta wartości transakcji w zależności od złożoności dokumentacji. Koszt taksy hipotecznej oraz ewentualnych dodatkowych usług notariusza mogą wpłynąć na górny zakres tej opłaty. Z kolei wpis do księgi wieczystej w Polsce kosztuje stałą kwotę rzędu 150 zł, a jego naliczanie sprawuje sąd rejestrowy. Wszystkie te pozycje są wymagane prawem i nie podlegają negocjacji.
Warto dodać, że przy większych transakcjach, takich jak zakup za 700 000 zł, łączny nakład dodatkowych opłat może przekroczyć dziewięćdziesiąt tysięcy złotych. Przykładowo, przy transakcji o wartości 500 000 zł całkowite koszty dodatkowe wynoszą 65 150 zł, co oznacza 13,03% wartości nabycia. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić aktualne stawki opłat notarialnych na stronie wybranego notariusza w Rzeszowie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o ceny mieszkań w Rzeszowie
Sekcja zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące rynku nieruchomości w Rzeszowie w 2026 roku, w tym jak uzyskać dostęp do aktualnych danych, czy warto inwestować w mieszkanie oraz które osiedla są najkorzystniejsze pod wynajem.
Jak sprawdzić aktualne ceny transakcyjne w Rzeszowie?
Aktualne notowania rynkowe dla Rzeszowa dostępne są w Rejestrze Cen Nieruchomości (RCN) z danymi za sierpień 2026 r., opublikowanymi 14 stycznia 2026 r. Dane zawierają 3 756 transakcji z okresu 08.2025-07.2026 z opóźnieniem kilkumiesięcznym. Informacje te są również publikowane w ramach raportu NBP, a pełne dane można przeglądać w pełni interaktywnej mapie cen, dostępnej poprzez specjalny link do mScannera. Dodatkowo narzędzie CenaCheck umożliwia monitorowanie zmian cen w czasie rzeczywistym.
Czy warto kupić mieszkanie w Rzeszowie?
Mediana ceny nieruchomości w Rzeszowie w 2026 roku wynosi 9 803 zł/m², co odzwierciedla 3 756 transakcji w okresie 08.2025-07.2026. Istotny przyrost cen oznacza skok o 6,7% rok do roku oraz nadzwyczajny przyrost 3,0% kwartał do kwartału. Typowy zakres cen mieszkań w stolicy Podkarpatskiej Województwa to 7 829-11 011 zł/m², co wskazuje na stabilny klimat rynkowy. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto skorzystać z Kalkulatora m², który prognozuje dalszy wzrost o 3-7% w 2026 r.
Jakie są najlepsze osiedla pod wynajem w Rzeszowie?
Na rynku nieruchomości w Rzeszowie istotną rolę odgrywają różne dzielnice pod względem cen. Staromieście jest najdroższym osiedlem w 29 osiedlach miasta, gdzie środkowa cena nieruchomości wynosi 11 462 zł/m². W grupie 16 osiedli największą wartość ma Krakowska-Południe z 12 149 zł/m², a w grupie 21 osiedli Słocina osiąga medianę 11 646 zł/m². Dla inwestorów ciekawą okazją może być Biała, gdzie najniższa cena wynosi 6 931 zł/m², co stanowi korzystny warunek finansowy przy wynajmie.
| Liczba osiedli | Mediana [zł/m²] | Najdroższe osiedle [zł/m²] | Najtańsze osiedle [zł/m²] | Liczba transakcji |
|---|---|---|---|---|
| 16 | 9 696 | Krakowska-Południe (12 149) | Biała (6 717) | 2 094 |
| 21 | 10 033 | Słocina (11 646) | Kmity (7 998) | 1 654 |
| 29 | 9 803 | Staromieście (11 462) | Biała (6 931) | 3 756 |
Czy ceny spadną po?
Aktualny trend wskazuje na kontynuację wzrostu, gdyż przyrost mediany ceny za metr kwadratowy w latach 2025-2026 wyniósł 6,7% rok do roku i 3,0% kwartał do kwartału. Warto przyjrzeć się szczegółowo historycznym danym, korzystając z Kalkulatora m², który umożliwia analizę długoterminowych przewidywań. Prognozowane tendencje wskazują dalszy wzrost 3-7% w 2026 r., choć należy pamiętać, że scenariusze te zależą od czynników makroekonomicznych. Dane RCN są dostępne z opóźnieniem kilkumiesięcznym, więc regularne monitorowanie jest nieodzowne.